Yeni nesil mutfak robotu Melow, özel şefiniz gibi çalışıyor

Melow, vakumda pişirme (sous-vide) tekniğini kullanan yeni nesil bir mutfak robotu (Bu robotlar bir türlü hayal ettiğimiz forma ulaşamıyor maalesef :) Size özel bir şef gibi çalışan robot ev yemeklerinde muhteşem lezzete ulaşmak için tasarlanmış.

Melow’u kullanmak için yemek malzemelerinizi özel bir poşet içine koyup hava geçirmeyecek şekilde vakumlayıp kapatıyorsunuz, ardından poşeti su dolu cihazın içine atıyorsunuz. Cihaz seçtiğiniz zamana göre kendini ayarlayıp önce dolap derecesinde yiyeceği muhafaza ediyor, ardından pişirmeye başlıyor ve tam istediğiniz zamanda yemeği hazır ediyor.

Melow sous-vide makinesine yemek koyulurken

Bu ev tipi vakumda pişirme makinesinin en güzel özelliklerinden biri de cep telefonundan kontrol edilebilmesi. Bu sayede mutfakta olmanıza gerek kalmadan pişme süresi ve sıcaklığı ayarlayabiliyor ya da hazır programları seçerek melow’un sizin için ideal değerleri bulmasını sağlayabiliyorsunuz. Yemekten sonra lezzeti puanlayarak bi sonraki yemek için melow’a isteklerinizi iletebiliyorsunuz.

Sağlığına düşkünler ve doğa sevenler için şu bilgileri de verelim. Bu robotta hazırlanan yiyeceklerin vitaminleri korunuyor, pişirme sırasında yağ kullanılmıyor. Klasik elektrikli ocaktan daha az enerji harcayarak küresel ısınmayı engelliyor ve kutup ayılarını koruyor.

Nedir bu vakumda pişirme (sous-vide) diyenler için açıklayalım:
Yiyecekler vakumlama yoluyla havası alınmış poşetlerde belli ısıdaki suda uzun sürelerde pişiriliyor. Daha çok restorantlarda kullanılan bu teknikte hiç yağ ve su kaybı olmadığı için yemeklerin lezzetleri daha iyi ortaya çıkayor.

İlk yorum yapan sen ol