Yemeksepeti 589 Milyon Dolara Satıldı

Yemeksepet ve Delivery Hero logoları

Türkiye’nin en başarılı internet girişimlerinden Yemek Sepeti 589 milyon dolara Berlin merkezli Delivery Hero’ya satıldı. Türk internet sektöründe yaşanan satın alımların en büyüğü olan bu alım aynı zamanda sektöründe dünyanın en büyük el değiştirme operasyonu oldu. Online sipariş platformu Delivery Hero bu satın almayla 32 farklı ülkede hizmet vermeye başladı.

2001 yılında 4 kişilik çekirdek bir kadro ile kurulan online yemek siparişi sitesi yemeksepeti.com bugün 400 kişilik kadrosu ile 8 ülkede hizmet veriyor. Aylık 3 milyon sipariş hacmine sahip olan sitenin CEO’su Nevzat Aydın Delivery Hero bünyesinde görevini sürdürecek ve yönetimde aktif rol üstlenecek.

Nevzat Aydın, satın almayı şu sözlerle duyurdu:

“2001 yılında 4 kişiyle hayata geçirdiğimiz Yemeksepeti, bugün 400 kişilik bir ekiple 7 gün 24 saat, milyonlarca insanın hayatını kolaylaştırıyor. İnsanlara “Yemeksepeti yokken ne yapıyorduk?” dedirten bir iş modeli kurabilmek oldukça gurur verici.15 yıllık geçmişimizde yerli ve global birçok farklı yatırımcı tarafından teklifler aldık, fakat hep doğru zamanı ve doğru partneri bekledik. Global hedefleri, iş yapış tarzı ve kurumsal kültürü bizimle bu denli örtüşen bir iş ortağı ile yolumuza devam edecek olmak bizi çok heyecanlandırıyor. Şimdi artık 15 senelik deneyim, teknik bilgi ve bize has inovatif iş yaklaşımımızı, Delivery Hero ile birlikte daha geniş coğrafyalara yayma zamanı”

Delivery Hero CEO’su Niklas Östberg de Yemeksepeti’nin bugüne kadar gösterdiği performanstan dolayı yaşadıkları heyecana vurgu yaparak şunları söyledi:

“Delivery Hero olarak bu sektördeki birçok şirketi derinlemesine analiz ediyoruz. Şimdiye kadar Yemeksepeti’nin gösterdiği performans kriterlerine yaklaşabilen bir örnekle daha karşılaşmadık. 15. yılında bile etkileyici büyüme oranlarını tutarlı bir şekilde gerçekleştirmesi, bize yaptığımız işte motivasyon ve ilham verdi. Nevzat ve ekibi, bu iş modelinin gelişmekte olan pazarlarda ne kadar başarılı olabileceğini Türkiye’de ve bölgede kanıtladı. İnovatif iş anlayışı ve dinamizmi ile Yemeksepeti’nin performansı bundan sonra da, Delivery Hero’nun mevcut ve hedef pazarları için en iyi rol model olacak. Yemeksepeti gerçekten çok sıra dışı bir şirket ve Delivery Hero ailesine katıldıkları için büyük heyecan duyuyorum.”

 

İlk yorum yapan sen ol