Yedi Sekiz Hasanpaşa

İki senemin geçtiği Beşiktaş Çarşı, yeme içme konusunda oldukça zengin bir kültüre sahip. Köftecisinden, dönercisine, pastanesine ne ararsanız var. Yeni açılan onlarca yerin dışında eskiden kalan mekanlar da oldukça fazla. İşte bu mekanlardan biri de Yedi Sekiz Hasanpaşa.

Mekik

Yedi Sekiz Hasanpaşa dört nesildir babadan oğula devrederek gelmiş bir kuru pasta fırını. Fırının ismi Osmanlı zamanında  padişahın hayatını kurtararak paşa olan ve okuma yazma bilmediği için yedi ve sekiz şeklinde imza atan “Hasan” isimli büyük büyük büyük babadan geliyor. Mekan’a girdiğinizde alıyorsunuz zaten tarihin kokusunu. Kapıya bağlı çanın sesiyle faklı bir boyuta geçiyorsunuz içeri girerken. İçeride kocaman bir fırın önünde yüzlerce kuru pasta çeşidi. Kasada mekanın yaşı kadar yaşlı amcalar.

Mekan sahipleri

Ne yerseniz yiyin güzel burada. Ama benim favorim mekik. Her beşiktaşa yolum düştüğünde, yemeden geçmediğim tatlı bir kuru pasta çeşidi mekik. Çok fazla pastanenin listesinde olmayan bu kurabiyemsi tatlı burada layığıyla yapılıyor. Vişneli, Çikolatalı, Antep Fıstıklı 3 versiyonu bulunan mekiği denemenizi şiddetle öneririm.

 

İlk yorum yapan sen ol