Uykuluk nedir ne değildir…

Uykuluk yeşil biber ile beraber pişerken

Uykulukla tanışmam bundan 6-7 yıl öncesine dayanır. Gecikmenin sebebi bu meretin İstanbul’un Sütlüce semti dışında pek bulunmayışıdır. Peki bu uykuluk nedir, ne işe yarar.

Uykuluk büyük veya küçük baş hayvanın gırtlağının altında bulunan bir salgı bezi aslında. Bunun dışında hayvanın karaciğerinin, bağırsağının kenarında da yer alıyor. Ama en çok kullanılan bölge  bu gırtlağın ordaki kısım. Kurban bayramlarında hayvan kesilirken görmeniz muhtemel  beyaz acayip görünümlü yağ bezesini andıran şey işte.

Çocuklar duymasın dizisinin bir bölümünde Haluk’un boynuna vurarak sakinleşmeye çalıştığını hatırlarsanız belki. Aslında vurduğu şey insanın uykuluğu (tümus bezi). Bu bezeye o şekilde vurulunca insanın sakinleştiği söyleniyor :)

Bu beze zamanla küçüldüğü için en makbulu süt kuzusunun uykuluğu (Nedir bu süt kuzularının çektiği arkadaş). Toplasan bir hayvandan 50-60 gram bişe çıkıyor. Yarım ekmek arasında götürdüğünüz uykuluğun arkasında kaç hayvanın emeği var siz düşünün. Neyse anatomi dersinden çıkıp biraz da yeme kısmına geçelim.

Bilmiyenler için belirteyim, bu meret genelde alkol sonrası yarım ekmek arasında sivri biber ve domates eşliğinde yeniyor (Tabakta’da servis eden terbiyesizler var). Küçük doğranmış görüntüsüyle pişirilirken sac tavayı hatırlatıyor bana nedense. Lezzetine ise diyecek yok. Yukarıda bahsettiklerimden sonra kaç kişinin iştahı açılır bilemem ama benim için sakatat kategorisinde üst sıraları zorluyo. Düşününce salya bezlerini çalıştıracak kadar lezzetli.

Sütlüce’de yazmak için değerlendirmeye aldığım 1-2 uykulukçu var, en kısa zamanda yazmaya çalışacağım.

Hiç yemediyseniz ve sakatat severseniz önerim bir an önce deneyin, pişman olmazsınız.

İlk yorum yapan sen ol