So Big Burger’de steak faciası

Bir mekan için ne yaptığının yanında ne yapmadığının da önemi vardır. Bir kebapçı isen kebap yapacaksın, pizzacıysan pizza. Tabiki menüne ekstra porsiyonlar ekleyebilirsin. Ama bunları eklerken dikkat etmen gereken hassas bir nokta var. Menüdeki bu ekstra porsiyon senin ana yemeğine lezzet ve sunumda yaklaşamıyorsa onu hemen yok edeceksin. Çünkü o senin o güzel auranı bozabilir.

Adana Türkmenbaşı Bulvarında daha yeni kapılarını açan So Big Burger bana bu güzel satırları yazdırıyor. Mekan güzel, hoş. Dekorasyon güzel. Hamburgerleri de gayet başarılı. Ardı ardına şubeler açıyor. Fakat menüdeki steak tam bir fiyasko.

Et iyi mühürlenmemiş. Üzerine konan kızarmış biberler çok gereksiz. En üstteki çedar peynir ise hiç sıcak görmemiş. Hiçbirşey yapmadınız bari o peyniri eritseydiniz. Bir de canım o tortilla ekmeği en altta ne yapıyor. İşlevi nedir bana bir anlatın.

Steak’den vazgeçtim yanında mantarlı bir sote var hadi onu yiyeyim derken bir atıyorum ağzıma, son lokmam oluyor. Yani konserve mantar nedir. Tabildot yemekçimisiniz siz. Menünün en pahalı ürününün yanında konserve mantar ile hazırlanmış garnitür nedir.

Daha fazla anlatıp mekanı gömmeye gerek yok, sadede geliyorum hızlıca. Bir dahaki sefere bana hatırlatın. Hamburgercide steak yemeyim.

Dipnot: Hamburgerlerinin her türlü gideri var. Yiyin…

İlk yorum yapan sen ol