Sarıhan’da Kelle Paça

Etiler Sarıhan

Kelle, beyin, işkembe, mumbar, şırdan ve benzeri akşamcı yemekleri çok sevdiğim ama Yabanın sarımsak düşmanlığı sebebiyle pek sık yiyemediğim yemekler. Onları yemek için ya kendime kanepede yer ayırıyor ya da Yaban’ın bir nedenle şehir dışına çıkmasını bekliyorum.

Pazartesi günü Yaban’ın evde düşmesi sonucu darbe alan kaburgalarının beni uzak kaldığım bu yiyeceklerle buluşturmasını ise Allahın hikmeti olarak yorumluyorum. Nasıl yani? dediğinizi duyar gibiyim.

Şöyleki… Pazartesi düşen Yaban’ın kaburga ağrısı bir kaç gün sürünce kendisi olayı internette araştırıyor. Kaburganın çatlamış olabileceği ihtimali üzerine Yaban doktora alternatif bir yol buluyor kendine ve Cuma sabahı daha gözlerim açılmadan benimle paylaşıyor bunu.

– Paça içelim mi?

– (Hala rüyadayım sanırım) Şimdi mi?

– Yok Akşam

– (Aslında sorgusuz kabul ediyorum ama…)Evet ama neden?

– Kaburgalarım çatlamış olabilir Paça iyi gelir.

Bundan sonra muhabbetimiz doktora gidelim röntgen çektirelim diye devam ediyor ama Yaban istemiyor.

Yaban’ın kaburgalarına üzülüyor ama bir yandan akşam içeceğim paçayı düşünüyorum.

İş çıkışı Yaban’la buluşuyor ve Etiler Sarıhan‘a gidiyoruz. Daha önce defalarca Bakırköy’deki Sarıhan’a gitmiştim ama buraya ilk kez geliyorum.

Sarıhan bir paçacıya göre fazlasıyla güzel bir mekan. Bakırköy’deki gibi burası da özenle dekora edilmiş. Yerlerde desenli karo çinileri (karosiman), birbirinden güzel koltuklar ve avizler, beton duvarlar, loş ışıklar. Hepsi çok güzel. Saat 18:00 olunca fazlaca insan yok haliyle. Bir biz bir masa daha dolu. Genelde Paça içerken daha salaş yerler tercih ederim. Tabaklar metal olacak, alttaki tabakla kase arasında pembe kağıt olacak. Garson buyur baba ne alırdın diyecek. Ekmek kocaman bir sepetin içinde kalın doğranmış halde gelecek. Ne yazıkki 5 senedir İstanbul’da aradığım özelliklerde bir mekan bulamadım.

Neyse gelelim yemeğe. İkimiz de kelle paça sipariş ediyoruz, etleri çürük olsun istiyorum (Çürük siyah yanak etlerine verilen isim ) ve ekstradan beyin istiyorum içine. Siz de deneyin pişman olmassınız. Garsona çürük beyin karışık demeniz yeterli.

Paçalar porselen tabak içinde geliyor, yanında fileye sarılmış limonlar ve sarmısak. Biraz taze karabiber, limon, tuz ve sarımsak ekleyip başlıyorum. Sirkeyle aram olmadığından bulaştırmıyorum yemeğime. Etlerde, beyinde, suyu da çok güzel. Alıştığım Sarıhan lezzeti burda da aynı. Ben paçamı bitirirken Yaban’da zorlanarak sona yaklaşıyor.

Sarıhan’ın paçası gerçekten lezzetli. Adana’da yediğim paçalarla kıyaslarsam 10 üzerinden 8‘i hakediyor.

Benim için bu güzel yemek burda sona eriyor ama siz istediğiniz zaman bu lezzeti yaşayabilirsiniz…

 

Not:
Mekanın valesi var
Adres:  Nispetiye Cad. No: 109 Etiler – İstanbul
Telefon: 0 (212) 358 48 48

 

1 Yorum

Sende Yaz