Rus şehri Kostroma geyik sütü ile anılıyor

Geyik çiftliğindeki ahırda ayakta duran bir geyik

Ilık bir bardak geyik sütüne ne dersiniz?

Moskova’ya yaklaşık 4 saat uzaklıktaki Kostroma şehrine yolunuz düşerse sütünüzü içmeden yola devam etmeyin. Bu çam kokulu bölgede mide ülserine faydalı, inek sütünün iki katı kadar amino asit ve lipozyme (ülseri oluşturan bakteriyi öldüren bir enzim) içeren geyik sütü üretiliyor.

Çiftlik kapısından içeri giren geyik

Geyikler temkinli bir şekilde çiftlik kapısından içeri giriyor

Bölgede yer alan, mide bağırsak hastalıkları için alternatif tedavi sunan Ivan Susanin Sanatoryumu için süt üretimi yapan Sumarokova Geyik Çiftliği 1966 yılında kurulmuş. Toplamda 800 geyik kapasiteli tesiste şu an yalnızca 30 hayvan yer alıyor. Çiflik süt sağımı dışında turistik amaçla da hizmet veriyor.

İki kişi ormanda geyiğin sütünü sağıyor

Kendini rahat hisseden geyikler çalışanların süt sağmasına izin veriyor

Geyikler zamanlarının çoğunu ormanlarla kaplı bölgede serbest bir şekilde dolaşarak geçiriyor, yerleşik GPS ile sürekli kontrol ediliyor ve nerede oldukları raporlanıyor. Buzağılama döneminde çiftliğe dönen geyikler günde 1 ila 6 litre arasında süt üretiyor.

Geyik sütü sağımı

Koruma, üretim ve rehabilitasyon merkezi olarak da çalışan çiftlik aynı zamanda ekolojik eğitim merkezi olarak insanlara orman hayvanları ile iletişim kurmaları için eşsiz bir fırsat sunuyor. Sizde bu eşsiz deneyimi yaşamak ve bir bardak geyik sütü içmek isterseniz Rusya’nın en istikrarlı geyik sütü üreticisi olan Sumarokovo çiftliğine bir uğrayın.

İlk yorum yapan sen ol