Ondo Dürüm – İstanbul

Ondo Dürüm Alibeyköy restorant girişi

YiyenAdam Puanı

Edit: Bu yazı burada kalmaya devam etse de benim için Ondo Dürüm bitmiştir. Nedenini merak ediyorsanız “Ondo Dürüm’ün sinekle imtihanı”nı okuyun

Bir Adanalı olarak kebapçı değerlendirmesi yapmak gerçekten çok zor. Yıllar yılı yaşadığım hayal kırıklıkları nedeniyle elimden geldiğince memlektim dışında kebeba yanaşmamaya çalışıyorum. Adana’nın ünlü kebapçıları bile nedense topraklarından ayrılınca ayarı kaçırıyorlar. Ya etin yağı azalıyor, ya baharatı azalıyor, tabağın kenarına pilavlar, patates kızartmaları ilişiveriyor. Sordun mu cevapları da hazır; buranın müşterisi böyle istiyor, o kadar acı bunlar yiyemez, çok yağlı diyorlar vs… Sonuç bu nedenle hep hüsran oluyor. Ama en son keşfim Ondo Dürüm eski hayal kırıklıklarımın hepsini silip atıyor.

Adana kebap

Sunum Adana usulü

Ondo dürüm ile tanışmam bundan iki sene önceye dayanıyor. Sürekli önünden geçtiğim ama hiçbirzaman ilgimi çekmeyen mekana bir gün girmeye karar veriyorum. Dışarıda bir masaya kuruluyor ve Adana söylüyorum. Kebap gelmeden bonusları gelmeye başlıyor. Ezme salata, soğan salatası, maydonoz, közlenmiş soğan, domates ve biber masaya yanaştıkça heyecanlanıyorum. Bu Adana usulü sunum sanki memlekete gitmişim gibi hissettiriyor bana. Son olarak kebapda tabakta yalnız başına, pilavsız patatessiz gelince keyfim iyice yerine geliyor. Zira Adana’da kebap masaya garnitürsüz gelir.

Sunumla puanları toplayan Ondo’nun lezzetine gelirsek. Kebap, Adana şehri dışında yediklerimin en iyisi. Ezme salatası, soğan salatası da gayet iyi. Tanışma sonrası birçok kez ziyaret ettiğim Ondo dürüm’ün et şişi, tavuğu da başarılı.

İşin en ilginç yanı ise mekan sahiplerinin makedon göçmeni Türkler olması. Genelde alıştığımız doğulu, esmer, bıyıklı kebapçı figürü o nedenle biraz değişik burada. Yanlış anlaşılmasın sarışın kebapçı daha önce hiç görmediğim için belirtmek istedim :)

Adana kebap, et şiş, ezme salata, soğan salatası ve közlenmiş soğan olan kebapçı sofrası

Trileçe’yi mutlaka deneyin

Mekanın favori tatlısı Makedon tatlısı olarak bilinen Trileçe. Sadece bu tatlı için bile gidilir Ondo’ya. Oldukça hafif, sütlü ve karamelli muhteşem bir lezzet. Tam bir yaz tatlısı. Bunun dışında sıcacık kaymaklı künefenin de her türlü gideri var.

Müşteri sayısı her geçen gün artan mekanın kapalı ve açık bölümleri yetmemiş olsa gerek yakın zamanda bir de üst katlarını hizmete soktular. İçerideki sürata yetişmek için ikinci katta da kocaman bir ocakbaşı çalışıyor.

Sonuç olarak her daim giderim, sorana da tavsiye ederim.

Not:
Kapı önünde vale var, bahşiş usulü çalışıyor
Kredi kartı dışında Ticket, Multinet, Winwin, Sodexho ve Setcard ile de ödeme yapılabiliyor
Adres: Karadolap Mh, Çırçır Cd, Gazi Sk, No:32 Alibeyköy Eyüp – İstanbul
Telefon: 0 (212) 427 05 05
0 (212) 427 89 09

Puanlama

5 Comments

 • Cevapla Ağustos 12, 2015

  cihan arat

  Yemekleri gerçekten güzel. Ancak valeye aracınızın anahtarını bırakmayın, arabanın ANAHTARINI KAYBEDİP her gün kaybedebildiklerini söyleyecek kadar yüzsüzler. Gidip gelinen bir çok yoldan aracın yedek anahtarı ile gelerek acacımı alabildim. Daha sonra anahtarı buldular ve anahtar için verdikleri parayı geri aldılar ama gecen zaman için ve yakıt için bir girişimleri olmadı. Özür bile demediler, telafi etmemek bizim gitmemiz için bayağı bir beklettikten sonra kayıp olduğunu kabul etmişlerdi.

 • […] Ondo Dürüm […]

 • Cevapla Aralık 15, 2015

  Selman

  Sizin abarttığınuz gibi olması imkansız. Benki bir kebap tutkunu olarak her pazar oradayım paşa paşa sıramı bekler misssss gibi kebabımı yer aracımı gayet beyefendi valeler den teslim alırım.İNSANLARIN EKMEĞİYLE OYNAMAYIN BEĞENMEZSEN GİTMESSİN. ÖYLE BİR YAZMIŞSIN Kİ SANKİ KİMYASAL ATIK VAR ORTADA. OLMASA ELBETTE İYİ AMA KEBAP TA DEĞİL LAVAŞA BELKİ SENDE GÖRMEDEN ÖNÜNDE DÜŞTÜ,bir amaça MEBni karalamayın.Adamlar izah etmiş ayağına mi kapanacaklardı.afiyet olsun sağlıcakla kalın.

 • Cevapla Mayıs 8, 2016

  sefa sefaus

  çekinmeden korkmadan
  http://www.yiyenadam.com/ondo-durumun-sinekle-imtihani/1771
  yazmış tebrık ederım.

  trolluklerını her yerde her konuda gosteren biri var. . kafaları bu kadar calışır. yok yeme sende gitme sen de diyerek olayı meşrulaştırırlar. bitmediniz be

 • Cevapla Mayıs 9, 2016

  ismail gülertürk

  evet bende birşeyler yazmak istiyorum evet onda dürüm ilk acıldıgında heranlamda süperdi ama baktılar ki müşteri tuttu ve şımardılar valeler felaket sorun kendini beyenmiş ukala insanlar ikincisi hızmet müşteri coaldıkca şımarmış bunlar zannediyorlarki hııı lezzeti tutturduk insanlar ne yaparsak yapalım koşarak buraya gelirler ben şunu bilirim her cıkışın bir inişi vardır dostlar tamam büyümüşler büyümeyede devam ediyorlar lezzek harika ama neden gelenlere bekleme yeri yapmazlar onu bilmem icersi dolu insanlar dışarıda kapının önünde sanki bedava yiyecek dagtılıyor öyle bekliyorlar öyle güzel bir yerin bekleme yeri neden olmaz bilmem anneler günü itibari ile 05.07 saat 8.30 gibi gittik dört kişi birde bebek beş neyse daha kapıdan inmeden küstahca vale otaparkda yer olmadıgını bagrıyor eee otapark boşken arabanın önüne atlarken iyi yoksa yok başka bir yer göstericen bana sen ben varsam varsın küstah vale neyse onu gectik kapıda insanlar sıra bekliyor hanımla bende beklemeye durdum iki kızıma cocuk oldugundan icerde beklemesini söyledim aaaa beş dakika sonra kızlarım moreller sıfır dışarı cıkmışlar ne oldu icerden görevli burda beklemeyin dışarı cıkarmaya calışmış mış bu ne ya alın şımarık bir görevli daha oysa ben hep oraya gelir yerim icerim kasabında etimide alırım ama bunlar şımarmış zannediyorlar ki bunlar ne yapsak bugün gelmesi başka zaman gelir altarnetifimiz yok yokkkk öyle kapıda biraz münakaşa ve cıktık geldik biraz geride emin kebap var oturduk yedik iştik eh biraz palı olsada sonucda bulunmaz deyilmiş onda eyer bu yazıyı okursanız ondacılar şunu unutmayın HER ÇIKIŞIN BİR İNİŞİ VAR ben bu olayı heryerde anlatmaya devam edicem elimden geldigince oraya yönlendirmicem gercekten ilk önceleri herşeyiyle süperdi ama şimdi sadece lezzeti var ersonel icerde ve dışarda küstah hareketleri var size afiyet olsun

Sende Yaz