Meşhur Tavacı Recep Usta

Sac tava

Yöresel etçillere duyurulur: Canınız kaburga dolması, tandır veya sac tava çektiyse adresi Recep Usta.

Meşhur Tavacı Recep Usta”ya ilk kez Ankara’da gitmiştim, o zamanlar İstanbul şubesi yoktu. Hayatımın en iyi sac tavasını orda yemiş, Recep Ustayla da tanışma şansı bulmuştum. Bana bütün malzemelerin nerelerden geldiğini, nasıl pişirildiğini anlatmıştı.

Yakın zamanda İstanbul’a gelen bir arkadaşımı nereye götürsem diye düşünürken birden aklıma Recep Usta geldi. İlk ziyaretimin ardından 3-4 defa daha gittim mekana.

Recep Usta’da çocukluğumun eski lokantalarının havası var. Garsonların halleri tavırları, masaları, boydan boya ünlülerin fotoğrafları nedense bana çocukluğumu hatırlatıyor.

Recep Usta’nın geniş bir menüsü var. Aklınıza gelebilecek tüm ızgara çeşitlerinin yanında, Recep Usta’nın özel tavası, kaburga dolması, tandır ve pide seçenekleri de menüde bulunuyor.
Yemek fiyatları yazılı değil ama korkmayın Recep Usta’nın fiyatları mekana göre çok pahalı değil.

Benim yemekler arasında tercihim mekana adını da veren meşhur sac tavası. Etler oldukça yumuşak, avcarı güzel, hafif acılı. Kaburga dolması masaya kemikli geliyor, isterseniz garsonlar kemiklerini temizliyor. Objektif olmak gerekirse kaburga dolmasını pek beğenmedim. Yemeğin yanında gelen ayran ise mükemmel. Usül gereği bakır kapta bakır kepçe ile içiliyor. Genel olarak yemekleri güzel yalnız küçükbaş hayvan eti sevmeyenler için hatırlatayım, burada ki çoğu yemek koyun, kuzu etinden yapılıyor. Bir hatırlatma daha ortaya gelen porsiyonlar çok büyük, yani 4 kişi gittiyseniz yemeğinizi 3 kişilik veya 2 kişilik istemenizi tavsiye ederim.

Yemek sonrası sıra geldi tatlılara. Recep Usta’da tatlılar ikram ve bir porsiyonda birkaç çeşit tatlı sunuluyor. Tatlıdan sonra ikram edilen Mırra (Araplara has acı bir kahve) da ikrama dahil. Mırracının samimi muhabbeti de cabası.

Şimdi gelelim en vurucu kısma. Recep Usta’da kişi başı ortalama 30-40 lira hesap ödüyorsunuz. Etiler’de alanında iyi bir lokanta için bence oldukça makul.

Bir sonraki etli, yağlı, damar tıkayan yemekte görüşmek üzere esen kalın…

[fblike style=”box_count” showfaces=”false” verb=”like” font=”arial”] [box type=”tick” border=”full”]Mekanın valesi var[/box] [toggle title_open=”Örnek Fiyatlar” title_closed=”Örnek Fiyatlar” hide=”yes” border=”yes” style=”default”]Kelle başı 30-40 TL
[/toggle] [toggle title_open=”Mekan Bilgileri” title_closed=”Mekan Bilgileri” hide=”yes” border=”yes” style=”default”]Adres: Lavinya Sokak No:2 Levent – Akmerkez’den Zincirlikuyuya doğru giderken Set Kebap ve Namlı’nın ortalarında sağ’da…

Telefon: 0212 280 04 24 / 25 / 26[/toggle]

1 Yorum

  • Cevapla Ağustos 23, 2012

    Reco

    En son gittiğimde hayal kırıklığına uğradım. Bozmuş…

Sende Yaz