Jackknife Steakhouse – Adana

Adana’ya yerleştiğimden beri gerçekten keyifle yemek yediğim yalnızca birkaç mekan bulabildim. Kebap, şırdan ve türevlerinin hakim olduğu memleketimde layıkıyla iş yapan, alternatif mutfağa sahip çok az restoran var. Bu kadar et tüketilen memlekette etin hakkını veren steakhouse bulunca yazmadan edemedim. Karşınızda Jackknife

Çok kısa zaman önce açılan “Jackknife”; steak, burger ve spagetti 3’lüsü ile kendini tanıtıyor. Hafta içi ziyaret ettiğim çiçeği burnunda restoran şimdiden masaları doldurmaya başlamış.

Kuru dinlendiremediklerimizden misiniz?

Mekanın hem içeride hem de dışarıda oturma seçeneği var. Hava soğuk olduğu için biz içeriyi tercih ediyoruz. Girer girmez karşıda et dolabını görüyorum. Gözlerim dry aged birşeyler arıyor ama göremiyorum. Açıkcası Steakhouse söz konusu olunca insan sağda solda kuru biftekler bekliyor. Sadece antrikotlar, bonfileler, sucuklar dizilmiş dolaba. Hal böyle olunca ön yargılar eşliğinde oturuyorum yerime.

Favori yemeğim hamburgerdir, beni tanıyanlar bilir. Dükkan Burger‘de steakburger ile tanışmış bünyeme keyif veren başka bir hamburger henüz bulabilmiş değilim. Kıymayı 5 kez çekip çiğköfte misali yoğuran, içine envai çeşit malzeme koyan steak burger çakmalarına sıklıkla rastladığım için yine isteksiz bir şekilde siparişimi veriyorum. Burger dışında lokum istiyoruz masaya. Yaban az pişmiş yiyemediğinden orta pişmiş istiyoruz lokumu.

Lokum güzel, hamburger harika

Çok geçmeden siparişler geliyor. Önce lokumu deniyorum ve şaşırıyorum. Sağda solda açılan etçilerde veya hiç alakası olmadan et yapan sütlü tatlıcılarda yediğim lokumlardaki yavan tat yok. Bi Nusret değil tabi ama gayet başarılı. Yumuşak ve sulu. Yanında ızgara sebze ve İstanbul the Wrap‘de severek yediğim Fesleğenli patates püresinin aynısı. Lokumda ışığı görünce heyecanla hamburgere yöneliyorum. Bir ısırık alıyorum. İşte bu…

Yeni favorim Jackknife Hamburger

Hamburger ve patates kızartması

Sonunda dişime göre bir hamburger bulmanın mutluluğuyla gülümsüyorum. Evet yediğim en güzel hamburgerlerden biri. “Dükkan Burger” artık ortadan kaybolduğuna göre Jackknife hamburgeri favorim olabilir. Benim için hamburgerin tek sıkıntısı ekmeği. Tahıllı tam buğday olması beni pek cezbetmedi doğrusu. Mekanın işletmecisi ve şefi Onur Akbaş ile paylaşıyorum durumu ama ekmeği değiştirmeyeceğini söylüyor. Belki benim gibi beyaz uncular için alternatif bir kıyak geçebilir ilerleyen zamanlarda.

Fiyatlar iyi

Sadede gelirsek; bundan sonra Adana’da et yemek için gidilecek yer belli. Mekan güzel, yemekler güzel, çalışanlar güleryüzlü samimi. Fiyatlar emsallerine göre uygun. Zaman içinde her konuda çok daha iyi olacağına eminim. Gidin yiyin için.

Adres: Mahfesığmaz Mahallesi Turgut Özal Bulvarı 35/A Çukurova Adana
Telefon: 0322 235 59 74

İlk yorum yapan sen ol