Heinz ketçap İsrail’de ‘domates sosu’ olarak satılacak

İsrail Sağlık Bakanlığı Heinz ketçap içinde yeterli miktarda domates olmaması nedeniyle “domates sosu” olarak satılmasına karar verdi.

Rakip ketçap üreticisi Osem, İsrail’de satılan Heinz marka ketçabın yeteri kadar domates içermediğini belirterek firmaya savaş açtı.
Ketçap pazarının 3’de 2’sini eline bulunduran Osem, Heinz’in ketçabında bulunan domates miktarının standartlara aykırı olduğunu yaptığı araştırma ile kanıtladı.
Ocak ayında yapılan araştırmaya göre Heinz ürününde reklamların aksine (reklamlarda %61 olarak belirtiliyor) %21 domates konsantresi bulunuyor. İsrail ticari standartlarına göre ketçap ürünlerinin en az %41 domates konsantresi içermesi gerekiyor.

Osem’in elindeki rapor ile gerçekleştirdiği lobi faaliyetleri ve şikayetler İsrail Sağlık Bakanlığını da harekete geçirdi. Bakanlık ibranice etiketlerde “ketçap” yazısının “domates sosu” olarak değiştirilmesine karar verdi.

Olay sonrası açıklama yapan Heinz Avrupa sözcüsü, dünyanın her yerinde Heinz’in aynı tarifle satışa sunulduğunu ve ketçap olarak kabul edildiğini belirterek yasalarda konuyla ilgili düzeltme yapılmasını talep etti.

İlk yorum yapan sen ol