Mutluluk meyvesi; Goji Berry

Son yılların en popüler yemişlerinden olan Goji Berry (litaratürdeki adıyla Lycium Barbarum) faydaları ile dikkat çekiyor. “Dukan” diyeti ile memleketimizin tanıdığı bu küçük kırmızı meyve aslında binlerce yıldır başta Çin olmak üzere birçok Asya ülkesi tarafından tıbbi amaçlı kullanılıyor. Türkiye’de kurt üzümü ve mutluluk meyvesi adı ile de tanınan Goji Berry yüksek besin değeri ve şifalarının yanısıra ülkemizde tabiki en çok zayıflatıcı etkisi ile anılıyor.

Goji Berry’nin popülerliği arttıkça üstüne yazılan hikayeler, mitler, şehir efsanelerinin de sayısı artıyor. Kremi, çayı, tozu, otu derken insanların da aklı karışıyor. Goji Berry’nin en önerilen kullanım şekli kuru meyve olarak tüketilmesi. Çünkü ürünün popülerliğinden faydalanmak isteyen yurdum çakalları ortalığı sarmış durumda. Kuru meyvenin bile hilesi hurdası var ama şu an için en güvenilir format bu.

taze-goji-berry

Dalında taze Goji Berry meyveleri

Her meyve sebzenin olduğu gibi Goji Berry’nin de birçok farklı tohumdan üretilmiş ağaçları ve meyveleri var. Nasıl antep fıstığı, şam fıstığı birbirinden ayrılıyorsa Goji’de gerek tadı gerek etkisi ile türleri arasında ayrılıyor. Goji Berry’nin en çok tercih edileni No.1 diye anılan Ning-qi türü. En kıymetli meyveler bu türden elde ediliyor. Taze halini saklamak ve taşımak zor olduğundan Goji Berry genelde kuru haliyle bulunuyor.

Gerçeği nasıl anlaşılır?

Peki kuru meyvenin durumunu nasıl anlayacağız… Bir kere Goji kurusu diğer meyve kurularına göre biraz sert, kulak kıkırdağı kıvamında (kulakla sertlik anlatımında çığır açtım :). Çekirdek gibi çok sert veya lokum gibi yumuşak olanları tercih etmeyin. Bunun dışında ürün çok parlak olmayacak mat bir duruşu olacak. Ağzınıza attığınızda ne acı ne tatlı orta kararda bir lezzet alacaksınız. Bunun dışında tabiki güvenilir bir yerden alacaksınız. İnternet kanalını tercih etmenizi önermiyorum, çünkü dediğim gibi birçok tüccar bu işten nemalanmak için internet sitelerini çoktan açmış.

Zayıflamak isteyen nasıl kullanacak?

Zayıflamak için ürünü kullanacak olanlar, meyveyi alıp löpür löpür götürmeyin. Goji Berry’nin kullanım şekli ile ilgili internette yüzlerce makale, yazı, alıntı var. Ama konunun uzmanları (hatırı sayılır aktarlar) yemeklerden önce bir miktar bolca çiğneyerek su ile tüketilmesini öneriyor. Bu sayede hem tokluk hissi verecek hem de metobolizmanızı çalıştırarak yağ yakımına katkıda bulunacak. Günde önerilen kullanım dozu 50 gram, bu nedenle fazlasını yemeyin, cırcır olmayın.

Goji Berry nerede bulunur?

Dediğim gibi sağda solda birçok çakma ve şişirme fiyatlı ürün var. Ben markalı bir yer olduğu için AWE Cemre Bostancı’dan alıyorum, eşe dosta da tavsiye ediyorum. Ayrıca fiyat olarak İstanbul’da bulunabilecek en uygun fiyata satıyorlar. Herkesin 100’den aşağı satmadığı ürün burada 85 TL. Dükkanın sahibi çok fazla sürüm olduğu için uygun verdiklerini belirtiyor. Ayrıca telefon ile sipariş alıp istediğiniz heryere kargo yapıyorlar. Telefonu (0216) 416 5122.

İlk yorum yapan sen ol