Doritos nasıl icat edildi?

Disneyland’ın ilk açıldığı 1955 yılında Frito-Lay’ın kurucusu meksika temalı bir restorant açmak için Walt Disney ile el sıkışıyor ve “Casa de Fritos” adındaki restorantı açıyor. Casa de Fritos, yemeklerinin yanında servis ettiği *tortilla’ları satın almak için Alex Foods adında bir aile şirketi ile anlaşıyor.

Disneyland'daki Casa de Fritos restorant önünde poz veren anne ve oğlu

Birgün Alex Foods’un satıcısı restoranta sevkiyat yaparken çöpteki bayat tortillaları görüyor. Ardından aşçıya bayat tortillaları çöpe atmak yerine, kızartarak cips olarak satabileceğini söylüyor. Aşçı Frito-Lay’a haber vermeden bayat tortillalaları baharatlandırarak yaptığı bu cipsi satmaya başlıyor. Daha menüye bile girmeyen cips restorantın en çok satılan ürünlerinden biri oluyor.

Casa de Fritos meksika restorantına ait bir tabela

Yeşil paketli Doritos TakoBir yıl kadar sonra Frito-Lay başkan yardımcısı Archibald Clark West restoranta sürpriz bir ziyaret yapıyor ve bu yeni atıştırmalığı keşfediyor. İlk görüşte bu tada aşık olan West yiyeceğin ismini Doritos koyuyor. West, tortilla üreticisi Alex Food ile Doritos adı altında bu atıştırmalığı satmak için anlaşıyor.

Yeni ismi ile beraber popülaritesi artan cipsin üretimi kısa süre sonra Oklahama’da bir fabrikaya taşınıyor ve Alex Food ile anlaşmaya son veriliyor.

West, Doritos’u gerçekten çok seviyor ve hayatını bu tür cispler yapmaya adıyor. Başkan yardımcılığından emekli olduktan sonra bile şirkette tadım uzmanı olarak çalışmaya devam ediyor. 2011 yılında yaşamını yitiren Archibald Clark West’in son isteği kızından mezarına bir Doritos atması oluyor.

* tortilla: Meksika'ya özgü ince dürüm ekmeği

İlk yorum yapan sen ol