Börekçi Rıza – Adana

Su böreği

YiyenAdam Puanı

Son bir kaç seneye kadar yalnızca kebabı ile anılan Adana, birbirinden farklı yüzlerce lezzeti ile sonradan gurme bir çok arkadaşın ilgisini çekmeye devam ediyor. Son günlerde yemek aşığı bu arkadaşların paylaşımları ile gündeme gelen Adana’nın yöresel lezzetlerinden biri de bölgeye has tarzda yapılan su börekleri. İsimleri hafızalara yer etmiş bir çok börekçinin bulunduğu kentte farklı tarzı ile tanınan börekçilerden biri karşınızda; Börekçi Rıza…

Yarım asırlık efsane

Börekçi Rıza babadan börekçi bir abimiz. Babası Recep usta 1930’lu yıllarda Vakıflar Sarayı’nın orda tablada börek satmaya başlıyor. Yaklaşık 50 yıl börek işinde nam salan Recep Usta koltuğu 80’lerde oğlu Rıza’ya devrediyor. Rıza’da basıyor gaza coşturuyor mekanı.

Servis gece boyunca devam ediyor

Bugünlerde sosyal medyanın gazıyla yüzlerce ziyaretçi ağırlayan mekan memleketimin dip köşelerinde bir sokakta yer alıyor. Sıradan bir sokağın arasında gizli kalmış değişik bir havası var. Sanki bir film sahnesine giriyor gibi hissettim kendimi ilk gidişimde. Yakın sokaklarda 3’erli 5’erli dolaşan underground çocuklar, kapıda neden beklediği belli olmayan vale, girer girmez sizi karşılayan televizyonda canlı yayınlanan güvenlik kamerası görüntüleri. Sanki bir kapıdan daha girip aşağıdaki partiye katılacakmış hissi. Hepsi Börekçi Rıza’da standart. İlginç çalışma saatlerini de ekleyim tabi. Mekan 19:00’da açılıyor 04:30’da kapanıyor. After party yapmak isteyenler 04:30’dan sonra Börekçi Levent’e devam edebilir :)

Dışı çıtır çıtır

Mekanın çehresinden kısaca bahsettik. Sıra geldi yemişlere. Rıza’da iki çeşit börek var. Peynirli ve kıymalı. Börekler kağıt üzerinde servis ediliyor (en sevdiğim :). Tadım menücüler üzülmesin, karışık da veriyorlar isteyene. Peynirli böreğin içinde birkaç farklı peynir bir arada takılıyor. Hangi çeşitlerdir bunlar bilemem ama eski kaşara benzer hafif ağırlaştırılmış tad beni çok cezbetmedi açıkcası. Belkide Börekçi Levent’in mozeralla ayarındaki peynirine alıştığım içindir bilemem. Kıymalı böreğe gelirsek; annelerimizin yemek başlangıcında yaptığı, arada ekmek bandırıp kaçtığımız kıyma soğan ve salça karışımına benzer bir tadı var harcının. Böreğinizi ister kıymalı ister peynirli alın çıtır yüzey garantisi var. Rıza’nın böreğin en kıymetli kısmı da o çıtır kısım. Tepside pişen böreğin iki tarafı da gayet güzel kızarmış.

Lezzet konusuna gelirsek… Bir Adanalı isen veya turist olarak geldiysen bu topraklara bir ısırık almadan gitmeyeceksin ama mucizevi bir lezzet de beklemeyeceksin. Börekler güzel tabiki ama efsane değil.

Adres: Mahfesığmaz Mahallesi Turgut Özal Bulvarı Egemen Apartmanı 35/A Çukurova, Adana
Telefon: 0322 235 59 74

Puanlama

İlk yorum yapan sen ol