Ağaçaltı Tatlıcısı – Adana

YiyenAdam Puanı

İnanılmaz derecede sıcak havasına inat birbirinden yağlı, tuzlu, acılı yemekleri ve bol şireli tatlıları ile ölüme meydan okuyan yiğitlerin şehri Adana’dayız yine. Bu kez Adana’nın en eski ve meşhur tatlıcılarından olan Ağaçaltı Tatlıcısı’nı tanıyorum.

Ağaçaltı her daim kalabalık

Adana’nın tarihi tatlıcılarından Ağaçaltı yaklaşık 80 yıldır aynı ağacın altında seyyar olarak kerhane tatlısı satıyor (kimileri sarı burma diyor ama halka tatlının büyüğü olduğu için ben böyle anmayı tercih ediyorum). Yıllar önce bir tabla ile başlayan bu gelenek günümüzde bir pikabın arkasında hayatına devam ediyor.Karataş yolundan geçmiş her faninin en az bir kere uğradığı Ağaçaltı’nın namı o kadar yayılmışki Vedat Milör abimiz bile buraya uğrayıp şiresini yerlere akıtmış durumda. Saat kaçta giderseniz gidin tablanın önünde şiresi üzerine akmasın diye Michael Jackson gibi ayakları yerde sabit, vücudu eğilmiş abiler görürsünüz. Burada etrafta dolaşan ve tatlının çevresinde ölmüş arılar kimseyi rahatsız etmez. Sizi de etmesin, rahat olun.

agacaltı tatlıcısı

Agacalti Tatlicisi yillardir ayni yerde ayni agacin altinda seyyar satis yapiyor

Peki kentte yüzlerce emsali bulunan bu tatlının diğerlerinden farkı ne?

  • Birincisi şiresi glikoz şurubu yerine gerçekten şeker pancarı ile yapılıyor. Birkaç yerde tadarsanız farkı rahatlıkla anlarsınız. Zaten çoğu seyyar satıcı teneke ile satılan ve içerisinde ne idiği belirsiz birçok maddenin yer aldığı hazır şireyi kullanıyor artık.
  • Yağı yüzbinlerce kez kullanılmıyor. Genelde seyyar tatlıcıların yağ değiştirmek gibi bir alışkanlıkları yoktur.
  • Dışı çıtır, içi vıcık vıcık. Bu kıvamı tutturmak kolay değil. Çoğu tatlıcı şireyi orta tabakaya hapsetmeyi başaramıyor. Bu nedenle tatlılar yumuşuyor tadı kaçıyor.

80 sene sonra ilk şube

Bugünlerde kendisine bir de dükkan yapmış olan Ağaçaltı ikinci şubesi ile kurumsallaşmaya da ilk adımı atmış oldu. Baraj Yolu’nda Duygu Cafe’nin karşısında Kebapçı İbo’nun yanında hizmet veren yeni şubesinde farklı tatlı çeşitleri de var. İnşallah en kısa zamanda gider orayı da tanıtırım.

Sadede gelir isek Ağaçaltı kendine has aroması ile kerhane tatlısının hasını yapıyor. Hem bu kadar çıtır hem bu kadar şireli hem bu kadar lezzetli olmayı başarıyor. Yakınındaysanız uğramadan geçmeyin.

Adres: Karataş Yolu 195. Sokak köşesi Yüreğir Adana

 

Puanlama

İlk yorum yapan sen ol